INFORMATOR

WIADOMOŚCI

  
       

TURYSTYKA

 » noclegi | dodaj »

 » pola namiotowe | dodaj »

 » gastronomia | dodaj »

 » wypożyczalnie rowerów

 » parkingi

 » muzea

 » jaskinie

 » zamki i grodziska

 » wille i domy

 » młyny i polany

 » rzeki i źródła

 » wzgórza i skały

 » doliny i wąwozy

 » kościoły i kaplice

 » tablice pamiątkowe

 » legendy z Ojcowa

 » usługi przewodnickie

     

JAK DOJECHAĆ

 » rowerem

 » PKS-em

 » BUS-em

  

INNE

 » mapa Ojcowa

 » mapa Ojcowskiego PN

 » mapa lotnicza OPN i okolicy

 » ważne telefony

 » poczta

       

GALERIA ZDJĘĆ

 » zdjęcia + dodaj swoje!

 

WYPRAWY

 » wyprawy

   

       

 .: OBWODNICA OJCOWSKIEGO PARKU NARODOWEGO

      

     

Powstanie obwodnica OPN
Droga Sąspów - Sułoszowa

 
- Chociaż do powstania drogi jeszcze daleko, to najważniejszy krok został zrobiony - powiedział zadowolony Leszek Dolny po przyjęciu przez Radę Powiatu w Krakowie na ostatniej sesji - jednogłośnie - intencyjnej uchwały o budowie drogi omijającej Ojcowski Park Narodowy.
Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę intencyjną o budowie obwodnicy Ojcowskiego Parku Narodowego
 
Jej przebieg wyznaczono na trasie Sąspów - Bukowiec - Sułoszowa, a koszt oszacowano na około 15 mln zł. Jak powiedział wicestarosta Wojciech Bosak, powiatu nie stać na taki wydatek, ale do częściowego sfinansowania budowy nowej drogi włączą się dwie gminy, przez które będzie ona przebiegać: Jerzmanowice-Przeginia oraz Sułoszowa, która dwa lata temu bezpłatnie przekazała grunty pod tę inwestycję. W ramach wspólnego porozumienia, wraz z powiatem, gminy będą ubiegać się o unijne dotacje. Samorządy liczą na 85-procentowe dofinansowanie.
 
- Wybudowanie obwodnicy przyniesie nam splendor. Przez 30 lat walczyłem o jej powstanie i dotąd nikt nie potrafił podjąć decyzji o jej budowie, choć nigdy nie kwestionowano takiej potrzeby. Wystarczy w weekend pojechać w kierunku Ojcowa, żeby przekonać się, co się dzieje. Po stronach jezdni stoją samochody. Horror - nie da się przejechać. Ogromne problemy mają karetki pogotowia, a ze względu na ukształtowanie terenu helikopter nie ma gdzie wylądować. Na nic zdają się akcje policji, która sama często nie może przejechać tą drogą. Niedawno utknął na niej radiowóz, a mieszkańcy np. Sułoszowej nie mogą dojechać do swoich domów - mówił Leszek Dolny, podkreślając, że do starań o budowę drogi włączyło się wiele osób. Wśród nich był Adam Piaśnik, reprezentujący gminę Jerzmanowice-Przeginia. Radni zaznaczyli, że poza zagrożeniem wypadkami, niezwykle ważny jest aspekt ekologiczny. Związki wydobywające się ze spalin pojazdów niszczą przyrodę OPN, gdzie znajdują się rzadkie gatunki zwierząt i roślin.
 
W tym roku powiat w swoim budżecie na wykonanie koncepcji przeznaczył 100 tys. zł. Droga o szerokości 6 metrów, z poboczami na półtora metra powstanie na prawie 2,5-kilometrowym odcinku. Dla osób jadących np. do Sułoszowej stanowić będzie niemały skrót - pokonają o 6,5 km krótszą drogę.
 
Obwodnica poprowadzi od ronda, które zbudowane będzie na drodze powiatowej Ojców - Sąspów w Kalinowie, do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 773 w Sułoszowej w pobliżu pierwszego stawu przy zamkowym lesie.
 

Artykuł dodano dnia: 01.03.2007;

źródło: Dziennik Polski

Nie czekaj! Wypowiedz się na naszym Forum »

 

PRZEWODNIK

   

   

WIADOMOŚCI  

    

   

 » Neandertalczycy wrócili!

Na turystów odwiedzających Jaskinię Ciemną czeka nowa ekspozycja i jej szczególna atrakcja przedstawiająca jej dawnych mieszkańców "Rodzinę Neandertalczyków"... »  

dat. 21.06.2004r.

OKOLICE OJCOWA

       

 » Dolinki Podkrakowskie

 » Jerzmanowice

 » Skała

 » Sułoszowa

 » Wielka Wieś

     

   POGODA W OJCOWIE 

  

 » Onet.pl

 » IMGW

 » WP.pl

 » Interia.pl

 » Gazeta.pl

    

FOTO GALERIA

      

       

OJCOW.PL

   

 » Cennik 

 » Kontakt

 » Linki

  

    

    

Link Exchange: Pieskowa Skała | | Jaskinia Ciemna | Parki Narodowe Polski | Wczasy | Noclegidodaj linka...

  

   

Copyright © by EcoTravel 2004-2007 | zastrzeżenia prawne | patronat medialny